Zyra e Presidentes i demanton raportimet se Osmani u qortua nga Amerikanët për aksionin në Veri

Zyra e Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani përmes këshilltares së saj, Donjeta Miftari i ka demantuar raportimet e mediave se presidentja u qortua nga Departamenti Amerikan i Shtetit për aksionin në veri.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, ajo ka thënë se këto raportime janë të pasakta, shkruan Reporteri.net.

“Presidentja Osmani i diskutoi zhvillimet e fundit në veri të vendit me zyrtarë të Departamentit Amerikan të Shtetit, por në mënyrë të pasaktë është raportuar se gjatë kësaj telefonate Presidentja Osmani ishte paralajmëruar se vendimet e institucioneve kosovare e kanë vënë në rrezik sigurinë kombëtare të vendit. Unë isha e pranishme gjatë kësaj telefonate dhe e konfirmoj se kjo është e pasaktë.”, ka thënë Miftari.

Ndryshe mediat raportuar se Departamenti amerikan i Shtetit ia ka bërë të qartë Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, mospajtimin me mënyrën se si institucionet kosovare kanë vendosur reciprocitetin për targat e automjeteve me Serbinë, me dërgimin e forcave speciale në veri të vendit.

Klan Kosova duke u thirrur në burime ndërkombëtare raportoi se Presidentes Osmani, të shtunën, i është shprehur drejtpërdrejt pakënaqësia me mënyrën se si institucionet e Kosovës e kanë organizuar aksionin në veri.

Me këtë veprim është rrezikuar siguria kombëtare, i është thënë Presidentes Osmani nga Departamenti amerikan i Shtetit, duke ia bërë të qartë qëndrimin zyrtar të Ëashingtonit për zhvillimet e fundit në veri Kosovës.

Presidentja Osmani ka qëndruar gjatë javës së kaluar në SHBA, në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku është takuar me shumë përfaqësues të shteteve të ndryshme, mirëpo nuk është raportuar për ndonjë takim të nivelit të lartë me përfaqësues të qeverisë amerikane.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT