Zvicra i shton në listën e vendeve të rrezikshme për Covid 19 edhe 15 shtete

Zvicra ka shtuar edhe 15 shtete në listën e atyre që vlerësohen si të rrezikshmërisë së lartë, shkaku i pandemisë COVID-19. Ndërsa nga kjo listë ka larguar Suedinë e Bjellorusisë. Lajmi është bërë i ditur nga autoritetet shëndetësore të Zvicrës në konferencë për media.

Në listën e re janë shtuar Bosnja dhe Mali i Zi, raportojnë mediet në Ballkan.

Personat që vijnë nga shtetet në listë duhet të vetizolohen për dhjetë ditë.

Kjo vlen edhe për shtetet e reja në këtë listë, edhe nëse ata kanë udhëtuar në këto shtete para futjes së shteteve në listën e kuqe. Janë definuar edhe kriteret për futjen e shteteve në këtë listë. Nëse shifra e infeksioneve të reja për 100 mijë banorë në ato shtete gjatë 14 ditëve është më tepër se 60 atëherë futet në listë.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT