Zëdhënësi i Erdogan-it kërkon heqjen e Nobelit për Peter Handke-n

Zëdhënësi i  presidencës turke bëri thirrje të shtunën që Akademia Suedeze ta tërheqë vendimin për t’ia dhënë Çmimin Nobel për Letërsi shkrimtarit kundërthënës, Peter Handke. Ai tha se ky është një vendim i paturpshëm.

“Të hënën, Çmimi Nobel për Letërsi do t’i jepet Peter Handke-s, i cili e përkrah Millosheviqin dhe e mohon gjenocidin në Bosnjë. Ky vendim i paturpshëm duhet të tërhiqet”, shkroi në Twitter zëdhënësi Ibrahim Kalin.

Shkrimtari austriak u shpall fitues i Çmimit Nobel për Letërsi në tetor. Në vendimin e Akademisë Suedeze ishte thënë se ky çmim po i jepet për punën me ndikim që autori ka bërë përmes letërsisë në zbulimin e periferisë së përvojës njerëzore.

Sidoqoftë, zëdhënësi Kalin tha se ky çmim do të shërbejë për të inkurajuar gjenocide të reja dhe e shtroi pyetjen: “Si mund ta shpërbleni dikë pa vetëdije morale dhe ndjenjë të turpit?!”

Pas njoftimit për dhënien e këtij çmimi, të afërmit e viktimave të luftës në Bosnjë gjithashtu patën reaguar ashpër.

Reagime të shumta për vendimin e Akademisë Suedeze ka pasur edhe në Kosovë.

Peter Handke e kishte vizituar në burg ish-liderin famëkeq, Sllobodan Millosheviq, dhe kishte bërë përpjekje që të dëshmonte në favor të tij, shkruan agjencia shtetërore e lajmeve në Turqi, Anadolu, transmeton Gazeta Express.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

MË TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com