Zbulohet fjalimi emocionues i Ronaldos në zhveshtore, që motivoi ekipin për fitoren e madhe

Cristiano Ronaldo u largua nga loja në minutën e 25’të, kur Payet ndërhyri ashpër në të. Por, kjo nuk e ndaloi portugezin që të vazhdojë ta mbështesë skaudrën e tij nga stoli – i cili luajti edhe rolin e trajnerit.

Portugalia arriti të shpallet kampion i Evropës për herë të parë në histori pasi mposhti në finale Francën me golin e shënuar nga Eder në minutën e 109. Pas ndeshjes, mbrojtësi portugez, Cedric Soares ka zbuluar prapaskenat në zhveshtoren e Portugalisë, duke thënë se ‘Cristiano Ronaldo mbajti një fjalim të jashtëzakonshëm që i mbajti lojtarët shumë të motivuar në vazhdim të ndeshjes”, raporton ESPN.

“Ishte moment shumë i vështirë. Më kujtohet se unë dhe ekipi ishim të shokuar. Në pjesën e parë Cristiano pati fjalë fantastike për ne. Ai na dha shumë besim dhe na tha ‘dëgjoni njerëz, jam shumë i sigurt se do të fitojmë, prandaj qëndroni të bashkuar dhe luftoni për të’. Ishte vërtetë e pabesueshme. Mendoj se gjithë ekipi pati një sjellje fantastike, dhe sonte e dëshmuam se kur luftoni si një jeni shumë, shumë, më të fortë”, ka thënë Soares.

I pyetur nëse Ronaldo ishte pesimist pas largimit nga loja, Soares ka thënë se sjellja e tij ishte e jashtëzakonshme. “Jo, ai ishte i shkëlqyeshëm, qëndrimi i tij ishte i pabesueshëm. Ai gjithmonë ndihmoi shumë bashkëlojtarët, gjithmonë kishte shumë fjalë motivuese dhe sigurisht se gjithë ekipi reagoi ndaj kësaj, prandaj ishte shumë mirë”, është shprehur Soares.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT