Vjosa Osmani, kundër Isa Mustafës

Zgjedhjet në LDK nisin me përplasje. Mbetet të shihet se si Isa Mustafa do t’i përballojë kundërshtarët, por ja se çfarë thonë analistët dhe zyrtarë të LDK-së.
Zgjedhjet në LDK po hyjnë në një fazë që do të zgjojë kureshtjen jo vetëm të partisë, por edhe të gjithë opinionit. Zgjedhjet në LDK, që nga vdekja e presidentit Ibrahim Rugova, e kanë tërhequr vëmendjen e opinionit, por edhe jo rrallë, ka pasur tentativa të manipulimit nga jashtë, kryesisht nga PDK-ja dhe AAK-ja, me qëllim të dobësimit të kësaj partie, për ta mundur më lehtë në zgjedhje, shkruan gazeta Bota Sot.
Tash që LDK-ja e ka kryeministrin e saj, plasaritjet janë evidente. Madje hapur nga një grup i vogël po sfidohet koalicioni duke e kërcënuar me mosvotim të Hashim Thaçit për president të vendit, duke e çuar kështu vendin në zgjedhje me rrëzimin eventual të qeverisë.
Në fakt, votimi apo jo i Hashim Thaçit për president duket se do të mund të kthehet në platformën e fushatës së kandidatëve për kryetar të LDK-së.
Aktualisht hapur është shprehur për kandidate Vjosa Osmani, aktualisht kritikja më e madhe e Isa Mustafës. Mundësinë për kandidim e kanë shprehur, nëse ka përkrahje, edhe deputeti i respektuar Anton Quni. Emra të tjerë nuk janë shprehur qartë për garë, madje edhe Isa Mustafa po heshtë.
- Advertisement -

MË TË FUNDIT