Vdes nobelisti turk Yaser Kemal

Shkrimtari i njohur turk ,Yaser Kemal, ka ndërruar jetë dje në moshën 92 vjeçare.
Librat e tij janë të përkthyer në shumë gjuhë botërore. Njëra ndër librat e tij më të përkthyer është “Mehmet i hollë” i cili libër u përkthye në më shumë 40 gjuhë të ndryshme botërore, duke u vendos kështu në skenën e letërsisë ndërkombëtare.
Yaser Kemal ishte fitues i shumë çmimeve të ndryshme, si dhe shkrimtari i parë turk që e rrëmbeu çmimi e rëndësishëm, Nobel për letërsi.
- Advertisement -

MË TË FUNDIT