Tusk: Të jemi të qetë pas rrëzimit të aeroplanit rus

Presidenti i Bashkimit Evropian Donald Tusk ka bëri thirrje për qetësi, pasi Turqia, ka rrëzuar sot një aeroplan luftarak rus, në kufirin sirian.

“Në këtë moment të rrezikshëm, pas rrëzimit të aeroplanit rus, të gjithë duhet të mbesim të gjak ftoftë dhe të qetë,” ka shkruar në Twiiter, Donald Tusk.

Tusk pritet të kryesojë një samit të vështirë mes Bashkimit Evropianë dhe Turqisë, në Bruksel këtë të diel, ku pritej të diskutohej për një marrëveshje për të frenuar krizën e migrantëve në Evropë.

Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i 28-vendeve të BE-së, ka thënë se është “duke i ndjekur zhvillimet nga afër” dhe “duke u përpjekur për të gjetur pikërisht atë që ndodhi.”

Turqia ka bërë të ditur se avionët e saj luftarakë kanë rrëzuar sot një aeroplan luftarak rus, pranë kufirit me Turqinë, pasi të njëjtin e ka paralajmëruar për shkelje të hapësirës së saj ajrore.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT