Trump: Nuk izolohemi për së dyti

Në SHBA, shumica politike por edhe publiku amerikan po del kundër masave kufizuese shtetet aplikojnë për mbrojtje nga koronavirusi. Presidendit Donald Trump thotë se ai nuk do e izolojë sërish vendin sikur pandemia të rishfaqet në vjeshtë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës presin që në vjeshtë vendi do të goditet nga një valë e dytë pandemike e koronavirusit.

Por presidenti amerikan, Donald Trump, thotë se nëse kjo ndodh, ai nuk do e izolojë sërish vendin dhe ekonominë siç ndodhi dy muaj më parë.

Komentet e kreut të Shtëpisë së Bardhë erdhën në kohën kur 2,4 milionë amerikanë u shtuan të enjten në listën e të papunëve si pasojë e kyçjes së bizneseve dhe jetës publike.

Presidenti e krahasoi pandeminë me një vatër zjarri që brenda nëntë javëve ka lënë pa punë 38 milionë veta e ka vrarë mbi 94 mijë të tjerë.

Numri i të infektuarve me kovid ka kaluar 1,5 milion.

“Njerëzit thonë se mundësia ekziston. Ky është standard por ne do i shuajmë flakët. Nuk e dimë a do të jetë si prush apo flakë por nuk do e mbyllim më vendin tonë,” u shpreh Trump.

Ekspertët vendës kanë paralajmëruar se virusi korona mund të vazhdojë të përhapet edhe në muajt e vjeshtës dhe dimrit, por sipas tyre atëherë do të ishte më i vështirë për t’u luftuar pasi do përplasej edhe me virozat e tjera stinore.

Të 50-ta shtetet amerikane kanë nisur të rihapin ekonomitë e tyre, shpeshherë duke e kthyer këtë në një çështje politike.

Shtetet me bindje republikane deri tani janë treguar më të prira për të hequr masat kufizuese sesa ato të udhëhequra nga opozitarët demokratë.

Zyrtarët e shëndetit publik shohin me shqetësim se siç shprehet edhe presidenti Trump, politika por edhe shumica e publikut amerikan është kundër masave izoluese totale në rast të një pandemie tjetër.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT