Tronditet Japonia nga tërmeti 7,3 ballë të shkallës Richter, alarm për cunami

Agjencia Meteorologjike e Japonisë njoftoi se epiqendra e tërmetit ka qenë në 10km thellësi.

Në det të hapur pranë brigjeve të qytetit Fukushima në verilindje të Japonisë ka rënë një tërmet i fuqisë 7,3 ballë të shkallës Richter.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë njoftoi se epiqendra e tërmetit ka qenë në 10km thellësi.

Zona është alarmuar për cunami dhe u paralajmërua se valët mund të arrijnë lartësinë e 3 metrave.

Tërmeti që ra më 11 mars 2011 në zonën e njëjtë ka qenë i fuqisë 9 ballë dhe shkaktoi cunami nga i cili kanë humbur jetën 19 persona. Kjo fatkeqësi bëri që në centralin bërthamor Fukushima të vjen deri tek rrjedhja e rrezatimit.

 

- Advertisement -

MË TË FUNDIT