Tre turistë vdesin nga rrëzimi i helikopterit, kufomat ua hanë arinjtë e murrmë

Dy rusë të pasur dhe një person tjetër kanë mbetur të vdekur pas një përplasjeje të tmerrshme me helikopter dhe më pas janë tërhequr zvarrë dhe u gëlltitën nga arinjtë e murrmë.

Turistët po fluturonin rreth rajonit të njohur turistik të Kamchatkës, një Gadishull në Rusi, kur papritur ish-sportisti Igor Malinovskii, 25 vjeç, i cili po pilotonte, humbi kontrollin e helikopterit.

Biznesmenja e njohur Zoya Kaygorodova, në mesin e të 30-ave, u emërua si pasagjerja e parë. Ajo ishte një ish-menaxhere në emrat kryesorë rusë të shitjes me pakicë TsUM dhe Eldorado përpara se të zotëronte një kompani produktesh higjienike.

Sergey Kolesnyak, 39 vjeç, një ekzekutiv i një kompanie celulare në kompaninë Tele2 u emërua si turisti tjetër në udhëtimin elitar.

Ekipet e shpëtimit në vendngjarje gjetën mbetjet e djegura të helikopterit të quajtur Nadezhda, pas një vizite në Luginën e Gejzerëve në Kamchatka, në ekstremin lindor të Rusisë.

“Eshtrat e turistëve të vdekur pas rrëzimit të një helikopteri Robinson në Kamchatka u tërhoqën zvarrë nga arinjtë”, raportoi kanali 5TV, duke cituar burime lokale.

Është raportuar gjithashtu se janë gjetur mbetje njerëzore.

Turistët ishin pjesë e një grupi në një udhëtim prej 4250 funtash në Kamchatka, i cili është i njohur për gadishullin e tij të ‘infektuar’ nga arinjtë dhe është gjithashtu i famshëm për vullkanet dhe akullnajat.

Besohet se Kaygorodova kishte organizuar udhëtimin, transmeton Klankosova.tv.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT