Torta me dredhëza

  Përbërësit:
  3 gota uji miell
  150 g gjalpë
  1 lugë çaji sodë buke
  1 gotë sheqer
  1vezë
  ujë të ftohtë

  Për kremin:
  3 gota qumësht
  4 lugë miell
  1 gotë sheqer
  1 paketë pluhur vanilje
  Për dekor:
  dredhëza

  Përgatitja:
  Në një tas hidhni 3 gota miell dhe sipër 1 lugë çaji sodë buke dhe 1 gotë sheqer dhe përziejeni. Hapni mesin e miellit dhe hidhni 150 g gjalpë. Sipër shtoni 1 vezë, si fillim përziejeni gjalpin dhe vezën, pastaj edhe miellin. Pastaj brumit shtojini pak ujë të ftohtë dhe përziejeni mirë.

  Brumin hidheni në tasat e tartave dhe futeni tek ngrirja e frigoriferit për 10 minutë derisa të forcohet. Pastaj futeni në furrë të ngrohur më parë dhe piqeni me 170 gradë.

  Për kremin, në një tenxhere hidhni 3 gota qumësht, mbi të 4 lugë miell, 1 gotë sheqer, 1 paketë vanilje dhe përziejeni derisa kremi të trashet. Tartat e pjekura hiqini nga tasat dhe sipër tyre hidhni kremin dhe pastaj dredhëzat./drenicapress/