Thaçi: Sivjet lëvizim pa viza

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se ky vit do të jetë vit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Ai në një intervistë në RTK, ka thënë se miratimi i demarkacionit dhe luftimi i korrupsionit janë mirëpritur nga BE, andaj shumë shpejt Kosova do të lëvizë pa viza në zonën Schengen, transmeton lajmi.net.

Thaçi ka folur edhe për AKS-në, ai ka thënë se Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe do të bëhet sipas Kushtetutës dhe për këtë presidenti është shprehur i bindur se nuk do të ndodhë ndryshe.