Tërmet në Itali: Mbi 130 të vdekur, po gërmohet ende nën rrënoja (Foto/Video)

Italia qendrore është e tronditur nga një katastrofë. Një lëkundje e fortë tërmeti me magnitudë 6:00 që ra në orën 03: 36 minuta të 24 gushtit ka shkaktuar deri tani mbi 130 viktima dhe 368 të plagosur.

Shifra konfirmohet nga kryeministri Renzi gjate vizitës ne rajonin e prekur, ndërsa bilanci mund të rritet.

Ndërkohë toka vazhdon të dridhet. Mbi 100 lëkundje tërmeti janë numëruar deri tani, të paktën 55 prej tyre janë me magnitudë 3- 3.36. Lëkundja e fundit me magnitudë 4.9 u regjistrua rreth orës 14:00.

Epiqendra e tërmetit ka qenë rreth dy km nga qyteti i Accumolit dhe 10 km nga Arquata del Tronto dhe Amatrice, transmeton oranews.

Amatrice pothuajse nuk ekziston më. Tashmë është kthyer në rrënojë. Nën gërmadha ka dhjetëra persona” ishte dëshmia e parë e kryetarit të komunës.

1

Una veduta di Amatrice dopo il terremoto, 24 agosto 2016. ANSA/ LUCS PROPERI

Il sisma che nella notte ha colpito il Centro Italia ha raso al suolo la frazione di Pescara del Tronto (Ascoli Piceno). Pescara del Tronto, 24 agosto 2016. ANSA/ CRISTIANO CHIODI

Il centro di Amatrice distrutto dal terremoto che nella notte ha colpito l'Italia centrale. Amatrice, 24 agosto 2016. ANSA/ ALBERTO ORSINI

terremoto Amatrice

The town of Amatrice, mostly destroyed by the quake that hit Central Italy. Amatrice, Italy, 24 august 2016. ANSA/EMILIANO GRILLOTTI

The town of Amatrice, mostly destroyed by the quake that hit Central Italy. Amatrice, Italy, 24 august 2016. ANSA/EMILIANO GRILLOTTI

Persone passano la notte in strada a Norcia, dopo la forte scossa di terremoto della notteANSA/MATTEO CROCCHIONI

Persone passano la notte in strada a Norcia, dopo la forte scossa di terremoto della notteANSA/MATTEO CROCCHIONI

Persone passano la notte in strada a Norcia, dopo la forte scossa di terremoto della notteANSA/MATTEO CROCCHIONI

epa05508720 Rescuers of the local fire department work to pull a victim from the rubble of a collapsed building in Fonte del Campo near Accumoli, central Italy, 24 August 2016, following a 6.2 magnitude earthquake, according to the United States Geological Survey (USGS), that struck at around 3:30 am local time (1:30 am GMT). The quake was felt across a broad section of central Italy, in Umbria, Lazio and Marche Regions, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. According to reports at least 38 people died in the quake. EPA/ANGELO CARCONI

3

2

37

Persone in piazza a Norcia dopo la forte scossa di terremoto della notte. Norcia, 24 agosto 2016. ANSA/MATTEO CROCCHIONI

Persone in piazza a Norcia dopo la forte scossa di terremoto della notte. Norcia, 24 agosto 2016. ANSA/MATTEO CROCCHIONI

5

6

7

epaselect epa05508230 Residents look on as they stand on the rubble of collapsed buildings in Amatrice, central Italy, 24 August 2016, following a 6.2 magnitude earthquake, according to the United States Geological Survey (USGS), that struck at around 3:30 am local time (1:30 am GMT). The quake was felt across a broad section of central Italy, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. According to reports at least 21 people died in the quake, 11 in Lazio and 10 in Marche regions. EPA/MASSIMO PERCOSSI

9

10

11

epa05508438 An interior view of damaged house in Amatrice, central Italy, following a 6.2 magnitude earthquake, according to the United States Geological Survey (USGS), that struck at around 3:30 am local time (1:30 am GMT). The quake was felt across a broad section of central Italy, in Umbria, Lazio and Marche Regions, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. According to reports at least 37 people died in the quake. EPA/MASSIMO PERCOSSI

epa05508460 Two woman hold a peluche in Amatrice, central Italy, 24 Augut 2016, following a 6.2 magnitude earthquake, according to the United States Geological Survey (USGS), that struck at around 3:30 am local time (1:30 am GMT). The quake was felt across a broad section of central Italy, in Umbria, Lazio and Marche Regions, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. According to reports at least 37 people died in the quake. EPA/MASSIMO PERCOSSI

16

15

14

13

12

epa05508415 An injured man is rescued from the rubble by emergency teams in Amatrice, central Italy, following a 6.2 magnitude earthquake, according to the United States Geological Survey (USGS), that struck at around 3:30 am local time (1:30 am GMT). The quake was felt across a broad section of central Italy, in Umbria, Lazio and Marche Regions, including the capital Rome where people in homes in the historic center felt a long swaying followed by aftershocks. According to reports at least 37 people died in the quake. EPA/MASSIMO PERCOSSI

20

21

22

24

25

- Advertisement -

MË TË FUNDIT