Tensionet e fundit: Kryeministrja serbe anulon të gjitha takimet

Presidenti serb Aleksandar Vucic këtë mëngjes ka mbajtur një takim me kryetarët dhe komandantët e policisë ushtarake dhe forcave speciale, u mbajt një sesion të qeverisë serbe, për të cilën ministrat e kryeministri Ana Brnabic anuluar të gjitha takimet e paralajmëruara, pas tensioneve në Kosovë.

Vucic pati një takim me ambasadorët ruse dhe kinezë, dhe ata e njoftuan atë se do të informonin eprorët e tyre, transmeton gazetametro.net.

Sot, ai pati një bisedë telefonike me Komisionerin e Zgjerimit të BE Johannes Hahn për situatën në Kosovë.

Ata ranë dakord se paqja dhe stabiliteti duhet të ruhen. Vucic ka thënë se Serbia është gjithmonë serioze dhe me përgjegjësi, duke cituar provokimet e Kosovës si një kërcënim për sigurinë e serbëve në Kosovë./gazetametro.net.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT