Kosova gjatë së mërkurës do të arrijë temperatura maksimale të cilat do të arrijnë deri në 38 gradë celsius.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se moti i nxehtë dhe me vapë do të vazhdoj të mbajë edhe gjatë dy ditëve të ardhshme.

“Të mërkurën pritet të jetë maksimumi i temperaturave gjatë kësaj jave, ku merkuri në termometër parashihet të arrijë deri në 38 gradë Celsius. Indeksi UV mbetet i lartë, kujdes rrezeve direkte të diellit. Të enjten pasdite nëpër disa territore të kufizuara paraqiten kushte për shi dhe stuhi. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 17-19 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 34-38 gradë Celsius” thuhet në njoftimin e IHM-së.

Sipas IHM-së nga e premtja e tutje përpos rigave të shiut parashihen edhe rënie të temperaturave.