Syla për rastin e ambasadorit Berishaj: Tash po e di pse u shtrenjtua rryma e pse VV po e refuzon Komisionin Hetimor

Mediat sllovene mbrëmë kanë raportuar për një skandal të madh financiar, në të cilin dyshohet se është i përfshirë edhe ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, me kompaninë e tij MB Consulting. Vetë Berishaj është lajmëruar sot duke thënë se raportimi i mediumit slloven është shpifje dhe se për rastin do t’i drejtohet gjykatës.

Ndërkohë në Kosovë ka reagime të shumta.
Gazetari Valon Syla në një shkrim në profilin e tij ka ngritur pretendimet se kompania e Martin Berishajt është angazhuar nga kompania serbe GEN për këshilldhënie dhe përfaqësim për shitje të energjisë elektrike në tregun e Kosovës dhe Shqipërisë.

Gjithë skandalin e publikuar dje, Syla e ka lidhur me zhvillimet në Kosovë, me shtrenjtimin e energjisë elektrike dhe refuzimin e Lëvizjes Vetëvendosje për themelimin e një Komisioni Hetimor Parlamentar të kërkuar nga opozita për atë se si Qeveria e ka menaxhuar krizën energjetike.

“Kompania e Martin Berishajt, MB Consulting, kompani qe e ka vec ni punetor, dmth vete Martin Berishajn, u angazhu prej kompanise serbe, GEN-i, per keshilldhenie dhe perfaqesim ne shitjen me shumice te rrymes ne tregun e Kosoves dhe Shqiperise. Tash pe dijme pse u shtrenjtu rryma kaq shume dhe pse VV po refuzon themelimin e Komisionit Hetimor per energji. Po i vjen era e keqe. Pra rritja e çmimeve nuk ka lidhje veç me luften ne Ukraine por edhe me krim qē po duket i organizuar me shokë të Albinit në Qeverinë Kurti”, ka shkruar Syla.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT