Sulmohet ambasadori Amerikan në Seul (KUJDES: PAMJE SHQETËSUESE)

Ambasadori amerikan në Korenë e Jugut u dërgua në spital, pasi një person i armatosur me thikë e sulmoi gjatë një takimi mëngjesin e të enjtes në Seul.
Media koreane raporton se ai bërtiti: “Koreja e Jugut dhe e Veriut duhet të bashkohen” dhe “Jo stërvitjeve ushtarake”, përpara se ambasadori Mark Lippert të shihej i gjakosur.
Ai e ka goditur ambasadorin në faqen e djathtë dhe kyçin e majtë.
Departamenti i Shtetit tha se plagët nuk përbëjnë rrezik për jetën.
Një 55- vjeçar, i quajtur Kim Ki-jong ësht arrestuar menjëherë pas sulmit.
Zyrtarë të inteligjencës koreane thonë se ai ka udhëtuar për në Korenë e Veriut gjashtë herë.
Në vitin 2011, Kim pati tentuar të ngrejë një memorial për liderin e vdekur të Koresë së Veriut, Kim Jong-il, në qendër të Seulit.
Sulmi vjen pasi Koreja e Veriut ka kryer disa testime me raketa dhe SHBA ka nisur një stërvitje ushtarake me Korenë e Jugut.
Korean tensions: Someone shouted 'North Korea and South Korea should be unified' before the ambassador was seen being escorted out of the Sejong Center around 7:40amInvited: Kim was allegedly invited to the breakfast meeting as a member of the pro-Korean unification group that organized the event. The suspect seen above being held down after arrestStained: Police say the ambassador was at his table and about to make a speech with Kim pushed him from behind and then started slashing him with a knife. Above, investigators survey the blood-spattered table on ThursdayCrime scene: Lippert's name card is seen on the left side of the table, just above a bowl of porridge or soup tainted with bloodRight before: Lippert pictured above, seated at the breakfast table just prior to being attacked by Kim Thursday morning 
- Advertisement -

MË TË FUNDIT