Sulm kibernetik në Departamentin e Shëndetësisë në SHBA

Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të SHBA-së u godit nga një sulm kibernetik të dielën.

“Incidente të shumta hakerash u shfaqën për qëllim të ngadalësimit të sistemeve të departamentit”, raporton Bloomberg, duke përmendur tre persona të njohur me këtë çështje.

Sulmi kibernetik bëri që Këshilli Kombëtar i Sigurisë së Shteteve të Bashkuara (NSC) të bënte një tweet brenda natës pasi zyrtarët amerikanë e kuptuan se kishte pasur një ndërhyrje dhe se po qarkullonte informacioni i rremë në lidhje me koronavirusin.

NSC tha se thashethemet për mesazhet me tekst #karantinë kombëtare janë FAKE./Indeksonline/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT