Stuhia e rrallë e borës bllokon këtë shtet, mbyllet aeroporti

Reshjet e mëdha të borës që i solli stuhia Filomena la mijëra vozitës spanjollë të bllokuar në vetura të premten pasi rrugët u bënë të pakalueshme dhe aeroporti i qytetit u mbyll.

Autostradat M-30 dhe M-40 afër Madridit ishin në mesin e mbi 400 rrugëve ku qarkullimi i veturave u vështirësua nga bora, bënë të ditur autoritetet. Nga qytetarët u kërkua që të shmangen udhëtimet jourgjente për shkak të stuhisë së pazakonshme.

“Dola me veturë për ta vizituar bashkëshortin në spital dhe jam bllokuar këtu që tri orë. Është një rrugëtim që do të duhej të zgjaste 15 minuta”, i tha një grua televizionit RNE nga vetura.

Meteorologët thanë se të premten mund të ketë rënë borë në trashësi prej 20 centimetrash. Kryqi i Kuq u dërgoi ushqim vozitësve të kamionave, të cilët janë bllokuar në rrugën A4 në kryqytetin spanjoll.

“Për shkak të kushteve të vështira meteorologjike, fluturimet në aeroportin Barajas të Madridit janë ndërprerë. Konsultohuni me kompaninë tuaj të fluturimeve për fluturimin tuaj”, thuhet në njoftimin e autoriteteve.

Sidoqoftë, disa njerëz e mirëpritën borën si mundësi për t’u zbavituar. Skitarët u lëshuan me skija në sheshin Puerta del Sol të Madridit, shkruan Reuters.

Lojtarët e klubit të futbollit, Real Madrid, të cilët duhej të fluturonin drejt Pamplonas për t’u ndeshur me Osasunën, u lanë duke pritur katër orë në aeroport para se fluturimi të realizohej.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT