Stjuardesja kroate tregon se si duket jeta në superjaht: Punoj 16 orë në ditë, kam marrë bakshish 10 mijë euro

Martina Drezançiq e Kroacisë zbuloi se si duket jeta e një stjuardese në një superjaht luksoz. Prej dy vjetësh ajo punon si stjuardese në një jaht dhe pohon se është një punë që kërkon disiplinë ushtarake.

Ajo tregoi gjithçka se si duket një ditë e zakonshme pune, por foli edhe për dëshirat e pazakonta të të pasurve që marrin me qira anije të shtrenjta. Një nga më të çuditshmet është kërkesa e një mysafiri që kërkoi vezë pule, por vetëm nga pulat që hanë vetëm krimba. Domethënë, ai donte sasinë maksimale të proteinave në vezë.

Kroatja aktualisht është duke punuar në një jaht 48 metra të gjatë të quajtur M/Y Freedom, i cili mund të strehojë deri në 22 të ftuar.

Ai lundron në detin Adriatik dhe ka një sallë kinemaje, palestër, pishinë, vaskë, dhomë masazhi dhe një përzgjedhje të madhe lojërash në ujë. Kostot e qirasë ndryshojnë nga 80-100 mijë euro në javë.

“Ndonjëherë të ftuarit duan gjëra që as nuk mund t’i imagjinoni. Zakonisht ua plotësojmë dëshirat, por nëse jo, gjithmonë gjejmë një zgjidhje alternative”, tha ajo.

Pavarësisht nga dëshirat e të ftuarve, Martina ka gjithmonë të njëjtën qasje: kurrë mos i thuaj jo një mysafiri. Daily Mail shkruan se Martina i kryen detyrat e saj me saktësi ushtarake.

“Kushdo që nuk zbaton rregullat duhet të largohet nga anija. Unë e kam pasur të qartë që në fillim se çfarë pritet. Është vërtet e rëndësishme që të ftuarit të sillen në përputhje me rrethanat. Nuk ka vend për “por”. Ka vetëm një mënyrë për të bërë gjërat. Dhe më besoni, kam provuar gjithçka”, tha ajo.

Drezançiq zbuloi se si e fitoi pseudonimin Hitler për shkak të disiplinës së rreptë që ajo këmbëngul, transmeton Telegrafi.

“Unë jam vërtetë shumë e rreptë. Por kjo është mënyra e vetme e duhur. Nëse të gjithë e bëjnë punën e tyre siç duhet, ne funksionojmë si një orë zvicerane. Nuk ka kontroll, përsëritje dhe humbje kohe pa asnjë arsye. Dhe çdo anëtar i ekuipazhit duhet të jetë në gjendje të bëj gjithçka që duhet”, tha ajo.

Martina shpjegoi se çfarë përfshin puna e saj, natyrisht përveç kërkimit të pulave që hanë vetëm krimba.

“Orë të vështira pune dhe shumë pastrim. Ne pastrojmë gjërat tashmë të pastra. Dita ime e punës zgjat minimalisht 16 orë. Zakonisht zgjohemi rreth orës 6:30 të mëngjesit, sepse duhet të jemi gati për të shërbyer mëngjesin në orën 7:30, e cila ndonjëherë zgjat deri në 23:00. Pasi të pastrojmë tryezën dhe të përgatisim drekën, e cila zakonisht është midis orës 13:00 dhe 15:00, ndoshta rrëmbejmë pak kohë të lirë derisa të ftuarit janë duke notuar”, deklaroi ajo.

“Megjithatë, shpesh ka diçka për të bërë, nga mbushja e frigoriferit te pastrimi i gjurmëve të gishtave, kontrollimi i mysafirëve, organizimi i lavanderisë dhe të ngjashme. Më vonë kalojmë menunë me shefin e kuzhinës, duke lënë gjithmonë vend për kërkesa të veçanta. Më pas në orën 18:00 ndërrojmë uniformën e natës, fillojmë të shërbejmë kokteje dhe të përgatitemi për darkë, e cila shpesh kthehet në festë deri në dy të mëngjesit”, pohoi kroatja.

Ai i përgjigjet edhe pyetjes nëse ka vend për romancë.

“Marrëdhëniet e dashurisë në anijet ku kam punuar deri tani janë të papranueshme për mua. Mund të jesh i sjellshëm, miqësor, por gjithmonë i vetëdijshëm për kufirin që nuk duhet të kalosh. Romanca mund të ndikojë në atmosferën e punës. Për shembull, nëse pushoni një ekuipazh anëtar, ai do të largohet dhe i dashuri/e dashura e tij. Në këtë biznes nuk rekomandohet humbja e dy punëtorëve, sidomos në sezonin e pikut”, tha ajo.

Pjesa më e vështirë e punës për Martinën është gjetja e punëtorëve dhe organizatave të punës.

“Nuk është e lehtë të gjesh 12 njerëz që shkojnë mirë dhe punojnë me njëri-tjetrin pa probleme. Ju jetoni me njëri-tjetrin për të paktën gjashtë muaj. Unë duhet të njoh se si të trajtoj secilin prej tyre. Nëse merr dy njerëz dhe hedh ata te peshkaqenët, njëri do të hahet dhe të tjerët do të vazhdojnë të notojnë me ta. Pra, gjëja më e vështirë është të krijosh një ekip të mirë”, shtoi ajo.

Puna e një stjuardese në një jaht është jashtëzakonisht kërkuese dhe rraskapitëse, por shpërblimet mund të jenë të mëdha.

“Bakshishi më i madh që kam marrë ka qenë 10 mijë euro cash, kam marrë edhe shumë dhurata”, tha Martina. /Telegrafi/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT