Sot 20 vite më parë debutoi Buffon

 

Më 19 nëntor të vitit 1995 Gianluigji Bufon u bë portieri më i ri në elitën e futbollit italian që debuton. Trajneri i Parmës, Nevio Scala pati guxim që në mes të dy shtyllave ta vendos një djalë të ri kundër Milanit të Fabio Capellos.

Pas 20 viteve karrierë Bufon ka fituar të gjitha në futboll, dhe vazhdon të luaj dhe është njëri nga portierët më të mirë në botë për momentin.

Ditë më parë  gardiani i Juves dhe Italisë deklaroi se pensionimi i tij është ende larg, ngase ka ende për t’i dhënë futbollit.

/Drenicapress.info/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT