Socialdemokratja Sanna Marin bëhet kryeministrja më e re e Finlandës

Ministrja e Transportit, Sanna Marin, është zgjedhur nga partia e saj Socialdemokrate për tu bërë kryeministrja më e re e vendit që ka qenë ndonjëherë, transmeton Klan Kosova.

Kjo pozitë për Marin vjen pas dorëheqjes së kryeministres, Antti Rinne.

34 vjeçarja do të marrë detyrën e saj në ditët e ardhshme dhe do të udhëheq vendin.

“Kemi shumë punë përpara për të rindërtuar besimin”, ka thënë Marin para mediave.

Një tjetër kandidat për kryeministër ishte Anti Lintman, kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialdemokrate, ku Marin mori 32 vota dhe Lintman 29 vota, shkruan Reuters.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

MË TË FUNDIT