Skandal: Kosovari e mbytë një Serbë me një Goditje

E gjenë vdekjen një Serbë nga goditje në tru që ja bëri një Kosovarë, në shtetin Austriak, për qëllime të ulta. Kosovari nuk arriti ta ruaj gjakëftohtësin dhe e qëlloj për vdekje me një goditje, I.D, 39 vjeç.
Kosovari L., 24 vjeç, i njohur për autoritetët austriake, I.D, i ka jepur një goditje të fortë, gjë që e ka drejtuar drejtë vdekjes, bënë të ditur Philipi Christ, zëdhënës për zyrën e prokurorit, shkruan ‘kurier.at’
“Ne e quajm këtë veprim, vrasjë me qëllim”: thotë, Christ zëdhënësi për zyren e prokurorit.
Një burim nga Autopsia tregon, se :”Ai i ka japurë një goditje fatale 39 vjeçarit dhe një dëmtim në tru.”
Mbushja me inatë e Kosovarit kishte ardhur gradualisht, pasi që këta të dy kishin qenë kundërshtar në një klub futbollistik, por siç thuhët nga informatat që ka marrë policia austriake, nga miqët e L., Kosovari kishte qenë çdoherë gjakëftohët, por nga provokimet e vazhduëshme që po ja bënte, Serbi në ekipin kundërshtar, ai nuk arrin të përmbahet dhe e qëllon për vdekje me një boks.
Krejtë kjo kishte ndodhur në një lokal të quajtur ‘ex-yu’ në të cilin kryesisht ka mysafir vetëm nga rajoni dhe ballkani, transmeton gazetalajmi.com
“Një histori e trishtuar, I.D ka mbetë për tetë ditë në gjëndje kome” thotë, Rajko Mijativiç, Kreu i klubit sportiv serbë SV Mlava, anëtar i të cilit ishte 39- Vjeçari.
Se pse ka ardhë puna deri aty, policia tha që nuk kemi arritur ende ta zbardhim ketë rast, dyshohet se kanë pasur mosmarrëveshje mes vete ose “Ndoshta një keqëkuptim?” tha, Policia Austriake.
I.D, pas vetës la bashkëshorten dhe një vajzë, bënë të ditur portali ‘kuier.at’  kurse varrimi i të ndjerit u bë një ditë me parë, me 21 mars./Gazeta Lajmi/
- Advertisement -

MË TË FUNDIT