Si t’i dalloni simptomat e tuberkulozit nga ato të COVID-19?

Keni kollë të vazhdueshme për më shumë se dy-tre javë edhe pas shërimit tuaj nga COVID? Sipas këshillave të fundit nga Ministria e Shëndetësisë e Unionit, njerëzit që vuajnë nga kolla e zgjatur pas kontraktimit të virusit duhet të testohen për tuberkuloz.

Disa nga simptomat e zakonshme të tuberkulozit aktiv, sëmundjes infektive që prek kryesisht mushkëritë, janë kollitja për tre ose më shumë javë, kollitja me gjak ose mukozë, dhimbje gjoksi ose dhimbje me frymëmarrje ose kollitje, humbje peshe e paqëllimshme, lodhje, ethe, djersitje dhe të dridhura. Tuberkulozi shkaktohet nga një bakter që përhapet përmes piklave të vogla të lëshuara në ajër kur një person kollitet dhe teshtin.

Duke marrë parasysh mbivendosjen e shumë simptomave të COVID-it dhe TB-së, është e rëndësishme të bëni dallimin midis dy sëmundjeve dhe të dini se kur duhet të testoheni për çfarë.

Duhet t’i kushtohet vëmendje natyrës së kollitjes dhe se sa kohë ka prekur një person. Pacientët me tuberkuloz paraqesin një histori të gjatë me simptoma për një kohëzgjatje të gjatë që variojnë nga javë në muaj, ndërsa pacientët me COVID-19 kanë simptoma të temperaturës, kollës, të ftohtit dhe lodhjes për një periudhë më të shkurtër, disa ditë.

Kolla e lidhur me COVID-19 është kryesisht e thatë dhe nuk ka shumë ekspektorim, por në tuberkuloz, kolla përgjithësisht shoqërohet me prodhimin e pështymës. Sputum është një përzierje e pështymës dhe mukusit nga fyti ose mushkëritë, përcjell Klankosova.tv

“Në fakt, testi më i rëndësishëm për të diagnostikuar me saktësi TB-në është kontrollimi i pështymës. Testi i pështymës për TB ndihmon në diagnostikimin e saktë dhe konfirmimin e tuberkulozit të ndjeshëm ndaj ilaçeve. Kjo është shumë e rëndësishme të dimë ta trajtojmë atë në mënyrë korrekte.

Nëse keni humbur shumë peshë gjatë disa muajve dhe keni ulur oreksin, kjo mund të jetë një shenjë e tuberkulozit, ndërsa gulçimi i papritur dhe oksigjeni i ulët është një shenjë treguese e COVID-19.

COVID-19 dhe TB ndikojnë ndryshe në mushkëri dhe rrezet X dhe skanimet CT mund të zbulojnë nëse dëmi është shkaktuar nga COVID-i apo tuberkulozi.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT