‘Shkelja kush munet’: Rusët në panik lanë pas tanket 64 milionëshe, i dogjën ukrainasit

Betejë e ashpër po vazhdon të zhvillohet në qytetin jugor të Mykolaiv, ku rusët po tentojnë që të marrin nën kontroll një pikë të rëndësishme strategjike që do t’i hapte rrugën për perëndimin e Ukrainës.

Sipas raportimeve të fundit nga Mykolaiv, rusët i braktisën katër tanke anti-ajrore në vlerë prej 64 milionë dollarësh, në vendin ku po zhvillohet një nga betejat kyçe për fatin e pjesës perëndimore të Ukrainës.


Përndryshe, nëse Mykolaiv bie në duart e rusëve, atëherë pjesa perëndimore e Ukrainës do të mbetej krejtësisht e ekspozuar, duke u shtuar mundësia e madhe për rënien e Odessa dhe gjithashtu do të hapej rruga për në Lviv./gazetametro.net

- Advertisement -

MË TË FUNDIT