“SHBA-ja do të mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s”

Zëdhënësi i Pentagonit Patrick Ryder, ka thënë se SHBA-ja ësht është në dijeni të raportimeve se dy raketa ruse kanë goditur Poloninë.

“SHBA është në dijeni të raporteve të shtypit që pretendojnë se dy raketa ruse kanë goditur një vendndodhje brenda Polonisë pranë kufirit me Ukrainën, por aktualisht nuk ka informacion për të vërtetuar këto raporte”, ka thënë Ryder

Departamenti i Mbrojtjes përsëriti se SHBA “do të mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s” ndërsa SHBA pret për më shumë informacion, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Ryder tha se SHBA është “shumë e sigurt” në mbrojtjen e forcës së saj në Evropë.

“Kur bëhet fjalë për mbrojtjen e forcës, ne gjithmonë e marrim sigurinë dhe sigurinë e trupave tona, pavarësisht se ku po shërbejnë shumë seriozisht”, tha Ryder.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT