Sa filxhanë kafe në ditë janë mirë për shëndetin tuaj, sipas shkencës

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me vdekje. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne mund të pimë kafe sa të duam, dhe shumëllojshmëria e përbërjeve që përmban është provuar se ndihmojnë shëndetin tonë.

Por ende ka shumë diskutime rreth asaj se sa kafe është e sigurt për të pirë gjatë një dite. Por sa filxhanë kafe janë të mirë për trupin tonë dhe sa janë më shumë seç duhet.

Sasia e duhur e kafesë ndihmon zemrën tuaj.

Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qelizat në enët tona të gjakut të reagojnë në një mënyrë të caktuar. Përmirëson mënyrën e funksionimit të këtyre qelizave dhe i bën ato të performojnë si më të reja. Studiuesit besojnë se sasia optimale e kafesë që na duhet për ta mbajtur zemrën më të re për më gjatë është 4 filxhanë në ditë.

Konsumatorët e kafesë jetojnë më gjatë.

Gjatë viteve, studiuesit kanë vërejtur se konsumuesit e rregullt të kafesë kanë më pak të ngjarë të preken nga kushte të ndryshme shëndetësore. Lista përfshin sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, lëndimet, sëmundjet e frymëmarrjes, infeksionet dhe diabetin.

Një studim masiv i 400,000 njerëzve në SHBA. zbuloi se njerëzit që pinë kafe çdo ditë kishin më pak të ngjarë të vdisnin nga ndonjë shkak sesa njerëzit që ndërpresin kafeinën.

Por mos e teproni!

Njerëzit që pinë rregullisht shumë kafe mund të pësojnë disa ndërlikime shëndetësore. Pirja e më shumë se 6 filxhanëve ekspres çdo ditë mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së zemrës deri në 22%, sipas një studimi.

Çfarë e bën kafenë tuaj jo të shëndetshme?

Nëse jeni duke pirë më shumë se 6 filxhanë kafe në ditë, nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Shumë adhurues të kafesë ngarkojnë pijet e tyre me sheqer dhe krem ​​që shtojnë kalori dhe yndyrë, të cilat nga ana tjetër mund të shkaktojnë komplikacione të mundshme shëndetësore.

Është e vërtetë që sasia e duhur e kafesë së zezë zvogëlon rrezikun e diabetit, por, duke shtuar ëmbëlsues, krem ​​dhe aromatizues mund të rrisni nivelet e sheqerit në gjak.

Duhet të keni parasysh që kafeja nuk është burimi i vetëm i kafeinës. Mund të gjendet gjithashtu në çajra dhe ushqime të tjera.

Burimi: Bright Side

- Advertisement -

MË TË FUNDIT