Sa është e varur bota nga nafta dhe gazi rus?

SHBA-ja, Britania e Madhe dhe BE-ja kanë njoftuar se do të ndalojnë importet e naftës ruse.

Masa erdhi pasi Rusia paralajmëroi se mund të ndërpresë furnizimin me gaz për vendet evropiane nëse do të zbatohej një ndalim i naftës.

Çfarë sanksionesh ka për naftën dhe gazin rus?

SHBA-ja ka njoftuar ndalimin e plotë të importeve ruse të naftës, gazit dhe qymyrit, pasi Ukraina bëri thirrje për zgjerimin e sanksioneve.

Mbretëria e Bashkuar do të heqë gradualisht naftën ruse deri në fund të vitit dhe BE-ja po redukton importet e saj me dy të tretat.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar thotë se kjo u lejon atyre kohë të mjaftueshme për të gjetur furnizime alternative.

Zëvendëskryeministri rus Alexander Novak ka thënë se refuzimi i naftës ruse do të çonte në “pasoja katastrofike për tregun global”.

Sa naftë eksporton Rusia?

Rusia është prodhuesi i tretë më i madh i naftës në botë, pas SHBA-së dhe Arabisë Saudite.

Nga rreth pesë milionë fuçi naftë që eksporton çdo ditë, më shumë se gjysma e saj shkon në Evropë.

Importet ruse përbëjnë 8% të kërkesës totale për naftë në Mbretërinë e Bashkuar, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Shtetet e Bashkuara janë më pak të varura, me rreth 3% të naftës së saj të importuar që vjen nga Rusia në vitin 2020.

Oil producers top 10

Po furnizimet alternative të naftës?

Analisti i kërkimit të politikave energjetike, Ben McWilliams thotë se duhet të jetë më e lehtë për të gjetur furnizues alternativë të naftës sesa për “gazin pasi nuk ka aq shumë tubacione. Ka disa që vijnë nga Rusia, por ka edhe shumë dërgesa nga vendet e tjera”.

SHBA i ka kërkuar Arabisë Saudite të rrisë prodhimin e naftës, por ajo ka kundërshtuar kërkesat e mëparshme të SHBA për të rritur prodhimin në mënyrë që të ulë çmimet e naftës.

Arabia Saudite është prodhuesi më i madh në OPEC, karteli i naftës i cili përbën rreth 60% të naftës së papërpunuar të tregtuar ndërkombëtarisht. Për shkak të kësaj, OPEC ka një rol kyç në ndikimin e çmimeve të naftës.

Rusia nuk është në OPEC, por ka punuar me të që nga viti 2017 për të vendosur kufizime në prodhimin e naftës, në mënyrë që të ruajë fitimet për prodhuesit.

SHBA po shikon gjithashtu lehtësimin e sanksioneve të naftës të Venezuelës. Dikur ishte një furnizues kryesor i naftës amerikane, por kohët e fundit Venezuela e ka shitur kryesisht naftën e saj në Kinë.

 

- Advertisement -

MË TË FUNDIT