Rusia kërcënon me hakmarrje nëse kërkesat ndaj Ukrainës nuk plotësohen

Rusia paralajmëroi të mërkurën se do të merrte shpejt “masa hakmarrëse” nëse ShBA-ja dhe aleatët e saj refuzojnë kërkesat e saj të sigurisë dhe vazhdojnë politikat e tyre “agresive”, duke rritur presionin ndaj Perëndimit mes shqetësimeve se Moska po planifikon të pushtojë Ukrainën.

Rusia e ka mohuar vazhdimisht se ka ndonjë plan të tillë, por Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj në NATO janë të shqetësuar sepse Rusia ka grumbulluar rreth 100 mijë trupa pranë kufirit të Ukrainës dhe ka nisur një seri lojërash luftarake në rajon.

Në zemër të ngecjes janë pyetjet për të ardhmen e Ukrainës. Rusia ka kërkuar garanci që NATO-ja nuk do ta pranojë kurrë vendin dhe vendet e tjera ish-sovjetike si anëtarë dhe se aleanca do të reduktojë dislokimet e trupave në vende të tjera të ish-bllokut sovjetik. Disa nga këto, si premtimi i anëtarësimit, nuk janë fillestarë për NATO-n, duke krijuar një ngërç në dukje të vështirë për të cilin shumë kanë frikë se mund të përfundojë vetëm me një luftë, shkruan AP, përcjell Klankosova.tv

Duke folur me ligjvënësit të mërkurën, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov tha se ai dhe zyrtarë të tjerë të lartë do të këshillojnë Presidentin Vladimir Putin mbi hapat e ardhshëm pasi të marrin përgjigjet me shkrim nga Shtetet e Bashkuara për kërkesat. Këto përgjigje priten këtë javë, edhe pse ShBA-ja dhe aleatët e saj tashmë e kanë bërë të qartë se do të refuzojnë kërkesat kryesore ruse.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT