Tërmeti me mangitudë 6.8 ballë i cili ndodhi në Turqi u ndje në shumë qytete, deri tash mori jetën e 18 personave.

Ndërsa disa godina u shkatërruan në Sivrice pas tërmetit, dhe një zjarr i madh shpërtheu në një ndërtesë, raportin CNN TURK.

Qyteti turk Elazig u trondit sonte nga një tërmet prej 6.8 i cili ndodhi rreth orës 20:55.

Observatori Kandilli njoftoi përmasën e tërmetit si 6.5. Ndërsa tërmeti u ndje në provincat fqinje si Adıyaman, Malatya dhe Erzincan, ai u trondit nga një tërmet me madhësi 3.4 në Malatya.

Sipas të dhënave të AGFAD, Elazig u trondit nga një tërmet me madhësi 6.8 me mbrëmje. Ndërsa tërmeti u ndje në provincat fqinje si Adıyaman, Malatya, Erzincan Elazığ. Pati edhe dy tërmete të tjera mbi magnitudë 5.0. Nga ana tjetër, tërmetet ndodhën njëra pas tjetrës në Malatya.