Rriten tensionet kundër ardhjes së Bregovicit, vandalizohen posterat e tij në Tiranë

Rriten tensionet kundër ardhjes së këngëtarit të njohur serb Goran Bregoviç. Ftesa e bashkisë Korçë për këngëtarin ka shkaktuar debate të mëdha në Shqipëri dhe Kosovë.

Nga qytetarët e zakonshëm e deri tek artistët, kanë qenë të shumtë ata që kanë kërkuar anulimin e koncertit, si një shenjë respekti ndaj ndjeshmërisë së të afërmve të viktimave në luftën e Kosovës. Gjithsesi, nga autoritetet, kryesisht nga bashkia e Korçës, nuk ka patur asnjë reflektim.

Ndërsa dita e performancës afrohet, duket se edhe reagimi qytetar po ndizet.

Në shenjë proteste, posterat e këngëtarit që janë afishuar në billboardet në rrugët e Tiranës, janë përdhosur nga qytetarët.

Edhe “Tifozat Kuq e Zi” kanë sulmuar dje zyrat e Bashkisë Korçë në formë proteste që të tërhiqet ftesa për Goran Bregovicin.

Ata shprehen përmes një postimi se nuk do të ndalen deri në arritjen e qëllimit duke theksuar se ky ishte një paralajmërim për organizatorët e festivalit të birrës.

“Sot, kemi ndërmarrë një aksion simbolik para zyrave të Bashkisë Korçë. Ky ishte edhe një paralajmërim për organizatorët e festivalit të birrës që të tërheqin ftesën për Goran Bregovicin. Ne nuk do ndalemi deri në arritjen e qëllimit”, sipas faqes zyrtare të tyre.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT