Rrallë kush që i vëren: Këto janë simptomat e para të sulmit në zemër

Simptomat e njohura të sulmit në zemër janë dhimbja në gjoks dhe ndjenja e sikletit në pjesën e kraharorit të majtë.

Por, siç shpjegon Dr. Suzanne Steinbaum, ekzistojnë disa mënyra të tjera që trupi juaj mund t’iu tregojë kur diçka nuk po shkon siç duhet me zemrën tuaj, transmeton lajmi.net.

Lexoni më poshtë lidhur me detajet mbi katër simptoma të sulmit në zemër, për të cilat të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm.

Gulçim

Sipas Steinbaum, drejtoreshë e Institutit të Zemrës në Spitalin Lenox Hill në Nju Jork, gratë shpesh kanë vështirësi në frymëmarrje disa javë para se t’i shkaktohet një sulm në zemër.

Dhimbje shpine

Dhimbja e shtuar në pjesën e poshtme apo të sipërme të shpinës mund të shpjegohet si stres në muskulin e zemrës, bënë me dije Steinbaum.

Dhimbje nofullash

Drejtoresha e Institutit të zemrës rrëfen lidhur me skorien e një gruaje që pësoi sulm në zemër, teksa simptoma e mëhershme që iu kishte paraqitur ishte dhimbja në nofull.

“Ajo vizitoi një dentist, por se ky i fundit nuk arriti t’ia gjente burimin e dhimbjeve”, deklaroi Dr. Steinbaum.

Ky siklet, sipas saj, i shkaktoi asaj sulm në zemër.

Të përziera

Simptomat e gripit shpesh raportohen javë dhe ditë para një sulmi në zemër. Në fakt, siç shpjegon Steinbaum, pacientët kishin paraqitur simptoma të gripit disa herë para se të pësonin sulm në zemër. /Lajmi.net/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT