Rikthehet karantina: Të rejat më të fundit nga Evropa

Bllokimet janë rikthyer në disa rajone në Spanjë dhe shtetet gjermane po i theksojnë  rregullat për maskat.

Këto janë disa nga të rejat e fundit nga Evropa:

Autoritetet në rajonet spanjolle të Galicisë dhe Katalonjës kanë imponuar bllokime të zonës për rreth 300,000 njerëz pas shpërthimit të virusit. Vetëm ata që udhëtojnë për punë lejohen të largohen ose të hyjnë në rajonin bregdetar të Galicisë në A Marina nga mesnata e së dielës deri të premten

Disa shtete në Gjermani po shqyrtojnë lehtësimet në lidhje me mbajtjen e maskave ??për fytyrën në muajt e ardhshëm, pasi shpërthimi mbetet nën kontroll. Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn, megjithatë, ka paralajmëruar se është kundër kësaj. “Unë e kuptoj padurimin dhe dëshirën për normalitet. Por virusi është akoma atje, ”në tëeet

Zvicra i ka bërë maskat të detyrueshme në transportin publik në shkallë vendi për herë të parë, duke përmendur rritjen e numrit të udhëtarëve. Megjithëse veshja e maskave  të fytyrës tashmë rekomandohet, “pak njerëz po e respektojnë këtë këshillë”, tha qeveria federale

Greqia ka mbyllur kufijtë e saj për serbët sot, pas rritjes së numrit të rasteve në vendin ballkanik.

Rajoni ka parë një rritje të madhe të infeksioneve javët e fundit: Mali i Zi raportoi një rritje rekord rastes njëditore të dielën, ndërsa Kosova ka rikthyer një shtetrrethim nate për disa qytete, përfshirë kryeqytetin Prishtinë.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT