Rexhepi në 2012:Kadri Veseli nderi i PDK-së dhe Kosovës

Mbetja jashtë skenës politike e ka bërë Bajram Rexhepin të ndryshojë rrënjësisht qëndrim për Kadri Veselin dhe SHIK-un.
Kur kryetari aktual i Kuvendit u inkuadrua në PDK në fund të vitit 2012, Bajram Rexhepi tha se Kadri Veseli po i bënte nder Mitrovicës dhe Kosovës.
Për PDK-në në Mitrovicë, 2 nëntori 2012 ishte ditë feste. Aty më në fund po dilte nga hija Kadri Veseli. Ish-shefi i SHIK-ut e mori librezën e anëtarësimit në një nëndegë në Mitrovicë, dhe ngjarja gëzoi strukturat aty. Me theks të veçantë, Bajram Rexhepin.
Mes tjerash, Rexhepi kishte thënë edhe këtë: “Gjithmonë ka qenë i gatshëm të japë jetën e tij për Kosovë. Në momentet më të vështira për Mitrovicën, ndihma e tij për tejkalimin e sfidave ka qenë përcaktuese për Mitrovicën, prandaj unë e falënderoj shumë për këtë kontribut. Kadri Veseli ka potencial intelektual dhe me anëtarësimin e tij i ka bërë nder Mitrovicës dhe Kosovës”
2 vjet e gjysmë më vonë, i njëjti njeri ka parë sesi SHIK-u i Kadri Veselit ka uzurpuar gjithçka në Kosovë. Në emisionin Rubikon, Rexhepi ka thënë se në momentin që Kadri Veseli vjen në krye të PDK-së, ai do ta lë krejtësisht këtë parti, pasi që e keqja sillet kah ai. Akuzat e Rexhepit vijnë pak kohë pasi që ai mbeti jashtë kabinetit qeveritar të koalicionit PDK-LDK.
Kryeministri Mustafa kishte thënë se nuk donte në kabinet njerëz që nuk ishin në sy të mirë të opinionit publik në qeverisjen e kaluar.
Rexhepi, që nuk mori votat as për t’u bërë deputet, tërthorazi i akuzoi njerëzit e SHIK-ut se ia vodhën ato, përcjell koha.net. Pohoi gjithashtu se për shkak të krenarisë, refuzoi ofertën për t’u bërë zv/ministër dhe nuk deshi të shkojë ambasador. Tash, është i papunë, tha – dhe në kërkim të një zyre për të mbetur disi aktiv në politikë./koha/
- Advertisement -

MË TË FUNDIT