Reshje shiu e breshri dhe shkarkime rrufesh, parashikimi i motit për sot

Edhe sot pritet të mbajë mot jo stabil, me diell dhe vranësira të cilat gjatë ditës do të shoqërohen me shkarkime rrufesh, reshje shiu, e në disa zona ekziston rrezik për stuhi dhe breshër.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës paralajmëron se një mot afërsisht i ngjashëm do të na shoqërojë deri në fundjavë.

Temperaturat minimale për ditën e sotme do të lëvizin ndërmjet 12-15 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 22-25 gradë celsius.

Do të fryjë erë nga veriu dhe veriperëndimi e lehtë dhe lokalist e fortë.

Kushtet biometeorologjike nuk do të jenë të mira, sepse përpos indeksit të lartë UV, apelohet që për kujdes edhe gjatë kohës kur fillojnë reshjet dhe të respektohen udhëzimet, se si duhet të mbrohemi nga moti me rrufe dhe stuhitë.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT