Reportazh i jashtëzakonshëm nga “The Sun” për vizitën e Anglisë në Kosovë

Të gjitha mediat angleze kanë shkruar për mikpritjen që Kosova i bëri Anglisë në Prishtinë në ndeshjen kualifikuese për Euro 2020.

Gazeta e famshme angleze “The Sun” ka bërë një reportazh ku janë mahnitur me atë që vendi i vogël nga Ballkani bëri për shtetin dhe lojtarët e tyre.

Ky është reportazhi:

Dashuria e madhe e kosovarëve për Anglinë bën një ndryshim të madh nga turpi i zakonshëm i huliganizmit

Thellësisht në Ballkan, ekziston një komb që na do shumë shtrenjtë.

Si rezultat, kjo vizitë në Kosovë ishte një udhëtim larg Anglisë krejt ndryshe nga çdo tjetër.

Asnjë huliganizëm, mosrrespektim i himneve kombëtare apo ndonjë problem këtu.

Vetëm pemë me mollë, bletë me mjaltë dhe pëllumbat e bardhë bore në një dashuri të jashtëzakonshme, të pandryshuar.Kosovarët janë përjetësisht mirënjohës ndaj Britanisë për rolin që qeveria e Toni Bler luajti në dërgimin e trupave të Nato në tokën e tyre të shkatërruar nga lufta, duke i detyruar serbët të largohen dhe të shpallin pavarësi.

Dhe si e treguan këtu, përfshirë edhe me zemërgjerësinë e disa prej mbrojtësve të tyre , pasi Anglia nënshkroi fushatën e tyre kualifikuese në Euro 2020 me një fitore të theksuar, nëse mashtruese.

Ndonjëherë tingëllon si një gështenjë e vjetër e pakuptimtë të pretendosh se sporti i bashkon njerëzit, por nuk pati gabuar fuqinë e tij për mirë në Prishtinë.

Ndeshja në Stadium Fadil Vokrri u hap me: “Nuk ka fjalë për të përshkruar këtë natë të mrekullueshme. Mirësevini në Kosovë, Angli.

“Ne jemi gjithmonë mirënjohës për mbështetjen tuaj në ditët tona më të vështira kur Mbretëria e Bashkuar u bashkua me aleatët për çlirimin e Kosovës. Tani këtu jemi bashkë 20 vjet më vonë.”

Dhe pasi tifozët vendas tundën flamujt e Shën Gjergjit , atëherë me gëzim brohorisnin emrat e lojtarëve tanë kur u njoftuan ekipet, ata shtuan: “Zoti të bekoftë, Angli”.

Shpesh mund të ktheheni nga një udhëtim larg Anglisë duke u ndier plotësisht të turpëruar për kombësinë tuaj falë sjelljeve të shpeshta raciste dhe abuzive nga disa nga jeta e pellgjeve që i ndjekin ato.

Megjithatë, kosovarët ju lanë të shkëlqeni me krenari, si dhe të mbingarkuar me oferta për birrë falas.

Siç tha Gareth Southgate: “Ishte një pritje e mrekullueshme. Për të gjithë në Kosovë kjo ishte një natë e veçantë, më shumë sesa një ndeshje futbolli, dhe ishte privilegj të ishe pjesë e saj.”

Kishte flamuj që lexonin ‘Mirësevini dhe respekt’, që paraqisnin lulekuqen, në të gjithë qytetin.

Dhe të tjerët që mbajnë fjalët ‘Welcome Brothers’ me fotografi të Raheem Sterling, Danny Rose dhe Harry Kane.

Faqja e parë e “The Sun” të Shtunën, që përmban fjalën ‘Kosova’ me një zemër dashurie, është bërë edhe një fenomen i mediave sociale këtu.

Pothuajse ndjeu turp që një lojë mjaft e pakuptimtë e futbollit të shpërthejë dhe të ndërpresë gjithë dashurinë.

Pati 800,000 aplikime për bileta në këtë stadium me kapacitet 13.500, dhe ishte jashtëzakonisht e lëkundshme pasi lojtari i Sheffield Wednesday, një sulmues, Atdhe Nuhiu testoi Nick Pope me një goditje me kokë.

Por, Harry Winks sigurisht që e shijoi mikpritjen kosovare në minutën e 32-të, kur shfrytëzoi pasimin e  Alex Oxlade- Chamberlain dhe një gabim të Ibrahim Dresevic për të shënuar golin e tij të parë në Angli.

Kalimi i Anglisë ishte shpesh i vështirë për një orë, megjithëse.

Valon Berisha dhe Amir Rrahmani shkatërruan shanset e mira për një barazim në fillim të pjesës së dytë, por ardhja e Marcus Rashford në vend të Callum Hudson-Odoi gjallëroi skuadrën e Southgate.

Kane  shënoi golin e dytë, kur Fidan Aliti gaboi para Sterling.

Goli i tretë ishte më i miri i Anglisë, Sterling duke dërguar përmes Rashford për të goditur në portë për herë të parë, përpara se Mason Mount të shtonte golin e tij të parë në Angli pasi Kane kishte vjedhur një top nga Dresevic.

Kjo ka qenë një fushatë kurioze për të gjithë për Anglinë.

Ata kanë shënuar një 37 gola befasuese në tetë ndeshje, duke përfshirë 12 për Kane.

Megjithatë, disa nga mbrojtja e tyre kanë qenë të ashpër dhe humbja në Republikën Çeke solli performancën e tyre më të keqe në vite.

Kjo skuadër duket se bëhet më e re në lojë – dhe është ndoshta shumë e papërvojë për të fituar turneun e verës së ardhshme.

Por ato me siguri mund të jenë emocionuese për të parë dhe, siç deklaroi Southgate, askush nuk do të kënaqet përballë tyre.

Disa nga ata lojtarë më të rinj u ndezën linjat e tyre këtu. Trent Alexander-Arnold ishte jashtëzakonisht i dobët, ndërsa vrapimet me shigjeta të Hudson-Odoi nuk kishin asnjë produkt përfundimtar.

Të tjerët, përfshirë Winks, Rashford dhe Ben Chilwell, tani duken si futbollistë të duhur ndërkombëtarë.

Sa për Kosovën, një komb kaq i ri futbollistik, i cili shkëlqeu në sulm gjatë humbjes së tyre 5-3 në Southampton në shtator, ata tani vizitojnë fqinjët e Maqedonisë Veriore në të parën nga dy raundet e play-off për një biletë në një finale të verës së ardhshme.

Nëse ata e arrijnë atë në Euro 2020, kosovarët me siguri do të jenë shumë të mirëpritur. /IndeksOnline/

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

MË TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com