Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.002 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 160 raste pozitive.

Në Komunën e Drenasit janë shënuar edhe 7 raste të prekua nga koronavirusi.

5 raste në Skënderaj dhe nga një rast në Komoran dhe Nekoc./DrenicaPress