Pushtimi i Ukrainës – Dita 12

Zyrtarët ukrainas kanë njoftuar mëngjesin e së hënës për luftime të ashpra në një zonë të gjerë, nga veriu deri në perëndim të Kievit.

18: 09 I Granatimet ruse po pengojnë evakuimin e civilëve nga qytetet e rrethuara

Autoritet në Ukrainë thonë se granatimet e vazhdueshme të trupave ruse po pengojnë largimin civilëve nga qytetet e rrethuara.

Reuters raporton se në ditën e 12 të pushtimit të Ukrainës, sulmet vazhdojnë pavarësisht një propozimi nga Rusia për të krijuar rrugë të sigurta shpëtimi për civilët.

Rusia deklaroi më herët se korridoret humanitare do t’i lejojnë njerëzit të largohen sot nga Kievi, Mariupol, Sumy dhe Kharkiv.

Kremlini deklaroi sot e është gati të ndalojë “menjëherë” operacionet ushtarake, nëse Kievi përmbush një listë kushtesh të Kremlinit, që Ukraina të të ndryshojë kushtetutën e saj për të ruajtur neutralitetin, të njohë Krimenë si territor rus dhe të njohë republikat separatiste, Donetsk dhe Lugansk si shtete të pavarura.

Dhjetëra mijëra civilë raportohet të kenë mbetur të bllokuar në qytetin e madh port të Mariupolit pa energji elektrike, ujë dhe ushqim.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT