“Puçi” në Jordani, vëllai tentoi ta rrëzoj nga pushteti mbretin Abdullah II

20 persona janë arrestuar në tentim grushtshtetin e organizuar në Jordani, në mesin e tyre edhe Princi Hamzah bin Hussein.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se gjysmë vëllai i mbretit Abdullah II ishte organizatori i puçit të dështuar së bashku me disa akter të huaj, shkruan Indeksonline.

Princi Hamzah është djali i mbretit të ndjerë Hussein të Jordanisë dhe gruas së katërt Mbretëresha Noor.Ai është gjysmë-vëllai i Mbretit në fuqi Abdullah II dhe më parë ishte Princi i Kurorës i vendit të Lindjes së Mesme, një aleat kryesor i SHBA para se të zëvendësohej papritur nga një nga djemtë e Mbretit Abdullah.

Zëvendës Kryeministri i Jordanisë akuzoi sot ish-princin e kurorës për komplot me fuqitë e huaja në një ‘komplot dashakeqës’ që ai pretendonte se kishte kërcënuar sigurinë kombëtare.Ministri i Jashtëm Ayman Safadi u tha gazetarëve se komploti i pretenduar i ‘destabilizimit’ ishte prishur në “orën zero”.

Z. Safadi nuk përmendi cilat fuqi të huaja pretendohet të përfshihen

Kjo vjen pasi 20 persona u arrestuan për komplotin e pretenduar, duke përfshirë ish-ministrin e financave të vendit Bassem Aëadallah – një këshilltar i Princit të Kurorës Saudite Mohammed bin Salman.

Sot Arabia Saudite, një aleat afatgjatë i Jordanisë, ndau mbështetjen e tyre pas pretendimeve të një grushti shteti.Mbretëresha e Jordanisë Noor Al Hussein kritikoi sot pretendimet se djali i saj komplotoi një grusht shteti si ‘shpifje e ligë’, mes raporteve që ai ishte vendosur në arrest shtëpiak.

Mbretëresha jordaneze e lindur në Amerikë, 69, tha se shpresonte ‘duke u lutur që e vërteta dhe drejtësia të mbizotërojnë’ pas arrestimit të raportuar të djalit të saj Princit Hamzah bin Hussein. /IndeksOnline/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT