Pse shkaktohen ngërçet e këmbës gjatë natës dhe si ta ndaloni këtë përgjithmonë

Muskujt janë ato që e bëjnë lëvizjen të mundshme, por kur një ngërç godet ose bëhet kronik, lëvizja bëhet e dhimbshme dhe gati e pamundur.

Dhimbjet e muskujve janë mjaft të zakonshme, shumë njerëz i përjetojnë ato çdo ditë, por disa si ngërçet e këmbëve mund të shmangen dhe trajtohen lehtësisht me mjete të thjeshta, të bazuara në shtëpi, transmeton lajmi.net.

Kërcitjet e këmbëve, veçanërisht gjatë natës, janë shumë të zakonshme, dhe ato çojnë në dhimbje në këmbë dhe kofshë, dhe shqetësime që dëmtojnë gjumin dhe shëndetin e përgjithshëm.

Shkaqet kryesore të ngërçeve të këmbëve përfshijnë mungesën e ushtrimeve gjatë ditës, dehidratimin dhe rrjedhjen e dobët të gjakut në këmbë. Mund të zgjasin nga disa sekonda deri në disa minuta, dhe në rastet më të rënda, madje edhe deri në disa ditë.

Megjithatë, ato mund të zvogëlohen dhe trajtohen me ndihmën e disa hileve të thjeshta, shkruan holistic living tips. Para së gjithash, ju duhet të rritni prodhimin e magnezit, përmes konsumimit të ushqimeve të larta në këtë mineral, siç janë kos, hurma, banane, zarzavate të errëta, perime, farat e kungullit dhe çokollatën e zezë.

Shtrirja parandalon ngërçet e këmbëve, pasi rrit rrjedhjen e gjakut, dhe kështu ndihmon shpërndarjen e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në qelizat.

Më shumë vitaminë D. Kjo vitaminë është jashtëzakonisht e rëndësishme për thithjen e kalciumit, e cila është një elektrolit dhe balancon lëngjet e trupit. Mënyra më e mirë për të rritur nivelet e kësaj vitamine në trup është përmes ekspozimit në diell, si dhe konsumimit të ushqimeve të detit dhe kërpudhave.

Hidratimi i duhur i trupit parandalon ngërçe. Nëse kjo nuk funksionon, elektrolitet mund të çekuilibrohen në trup. /Lajmi.net/

- Advertisement -

MË TË FUNDIT