Presidentja Jahjaga takon partitë opozitare për Gjykatën Speciale

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, në përputhje me rolin e saj kushtetues, po zhvillon takime me partitë opozitare të Republikës së Kosovës për t’i njoftuar liderët politik me përpjekjet e institucioneve të Kosovës për të përmbushur obligimet ndërkombëtare që lidhen me themelimin e Gjykatës Speciale.
Presidentja Jahjaga në takim me liderin NISMA, zotëri Fatmir Limaj tha se institucionet e Republikës së Kosovës janë duke u koordinuar për të përmbushur marrëveshjen ndërkombëtare të votuar në Kuvendin e Kosovës nga 2/3 e deputetëve.
Presidentja Jahjaga e njoftoi zotëri Limaj për bisedimet mes institucioneve të Republikës së Kosovës dhe përfaqësuesve të BE-së për pakon legjislative e cila pritet të procesohet në muajt në vijim.
Presidentja Jahjaga theksoi nevojën e ndërtimit të një konsensusi politik dhe shoqëror për themelimin e Gjykatës Speciale, duke shtuar se kjo Gjykatë nuk do të gjykojë luftën dhe përpjekjet e Kosovës për liri dhe pavarësi, por do të merret me akuzat që dalin nga raporti i Këshillit të Evropës.
Presidentja Jahjaga gjatë ditës së sotme do ta takojë edhe liderin e Lëvizjes VETËVENDOSJE, zotëri Visar Ymerin.
- Advertisement -

MË TË FUNDIT