Presidenca e Bosnjës i reagon mediave Serbe: Kjo është e vërteta për njohjen e Kosovës?

Deklarata e anëtarit boshnjak i Presidencës së Bosnjës e Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq se vendi i tij duhet ta njohë Republikën e Kosovës s’po del të jetë krejtësisht i vërtetë. Kështu të paktën thuhet në një reagim të Izetbegoviqit bërë për mediat boshnjake.

Ai ka thënë se intervista për agjencinë gjermane “Deutsche Welle” është shtrembëruar nga  portali “Tanjug”, i cili, sipas tij, citoi gabimisht dhe e nxori jashtë kontekstit dhe të njëanshëm.

“Ky medium ka shtrembëruar thelbin e deklaratës”, thuhet në një njoftim për shtyp nga Kabineti i Presidencës së Bosnje-Hercegovinës Bakir Izetbegoviç.

Tutje, në reagim thuhet se në vend që të korrigjohet ky “lajmin i rremë” që ata kanë postuar, Tanjug vazhdoi të mashtronte publikun, të nxjerrë fakte dhe të bënte gënjeshtra të reja, transmeton Indeksonline

Presidenca sqaron se qëllimi i këtij mediumi është që të keqësoj marrëdhëniet midis Bosnjës e Hercegovinës me Serbinë. Pra, për të hedhur një hijet dhe atmosferë të keqe në prag të vizitës së Presidencës së Bosnje-Hercegovinës në Beograd”, përfundon deklarata.

Ndryshe,  e përditshmja gjermane “Deutsche Welle citoi se Izetbegoviqi deklaroi se “Kosova deri më tani duhet të njihet por se ajo kërkon një konsensus në nivel shtetëror”.

I pyetur për “po” ose “jo” për të përgjigjur nëse BiH do ta njohë në një moment Republikën e Kosovës, Izetbegoviç tha: “Unë shpresoj kështu”. /Indeksonline/