Premier League, ja kush luan në Evropë e kush bie nga liga

 

Liga Premier e Anglisë përfundoi gjatë ditës së shtunë me ndeshjet e fundit të javës së 38-të që u zhvilluan.

Chelsea javë më parë u shpallë kampion, dhe automatikisht do të luaj në Ligën e Kampionëve.

Chelseat në Ligën e Kampionëve i bashkangjiten edhe Manchester City dhe Arseanli, kurse Manchester United duhet të luaj ndeshje kualifikuese.

Në Europa Ligë do të luajnë Totenhemi direkt në grupe, kurse Liverpuli duhet ta siguroi kualifikimin.

Nga liga bien Hull City, Barnley dhe QPR.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT