Pirja e verës dhe shampanjës mund të zvogëlojë rrezikun nga COVID-19, thotë studimi

Një gotë verë para gjumit është cilësuar prej kohësh një ilaç natyral kundër shumë sëmundjeve, kështu që ishte vetëm çështje kohe para se dikush të pretendonte se mund ta mposhtte COVID-in.

Një studim i ri mbi virusin thotë se pirja e verës mund të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit.

Studimi i cili është botuar nga Frontiers in Nutrition, ekzaminoi të dhënat mjekësore të 473,957 njerëzve në Biobank në Angli, si dhe zakonet e tyre të pirjes dhe historinë e COVID-it gjatë rrjedhës së pandemisë.

Studimi i vrullshëm zbuloi se ata që konsumonin pesë ose më shumë gota verë të kuqe në javë kishin deri në 17% më pak të ngjarë të rrezikoheshin dhe të infektoheshin nga virusi në krahasim me ata që nuk pinin fare.

Ja pse! – Vera e kuqe ka një përmbajtje natyrale të lartë të polifenolit që thuhet se pengon gripin dhe gjendjet e tjera të frymëmarrjes. Dhe një lajm i mirë për adhuruesit e verës së bardhë dhe shampanjës, këto pije gjithashtu ulën rrezikun sipas Daily Record, transmeton Klankosova.tv.

Ai thotë se njerëzit që pinë një deri në katër gota në javë nga të dyja pijet mund të ulin rrezikun e tyre deri në tetë përqind.

Fatkeqësisht, kjo nuk vlen për të gjitha pijet alkoolike, në fakt disa pije në fakt rrisin mundësinë e infektimit.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT