Parket e fiton supermeçin kundër Chisoras (VIDEO)

Joseph Parker ka dalë fitues i super meçit të peshave të rënda.

Boksieri nga Zelanda e re mposhti britanezin, Derek Chisora me vendim të gjyqtarëve.

Dy boksierët zhvilluan një ndeshje shumë të mirë por Parker u tregua më i kujdesshëm.

Ai mori një fitore të diskutueshme pikësh në ndeshjen e tyre të parë në maj, por në këtë luftë bëri një fillim të shkëlqyeshëm, me britanikun ​​duke e rrëzuar në raundin e katërt.

Chisora ​​u rrëzua edhe në raundin e shtatë, por tregoi karakter të mirë dhe guxim për të vazhduar.

37 vjeçarit iu numëruan sekondat edhe në të tetën, por arriti në gongun e fundit.

Me tre nokdaun, boksieri nga Zelanda e Re e kishte të qartë  se e kishte fituar luftën dhe mori vendimin me avantazhet 115-110, 115-111 dhe 114-112.

Për 29-vjeçarin, ish-kampionin e WBO-së, Parker, kjo ishte një fitore jetike pasi ai kërkon të kthehet në nivelin e titullit botëror.

Por për Chisora, 37 vjeç, është e vështirë të shihet se ku shkon tani, pasi kjo është humbja e 12-të e një karriere me 44 ndeshje, megjithëse ai tregoi shpirt, zemër dhe vendosmëri të jashtëzakonshme për të përfunduar garën.

- Advertisement -

MË TË FUNDIT