Vetëm gjashtë orë para se të ndodhte sulmi i përgjakshëm në Shën Petersburg të Rusisë, është shfaqur një fjali shumë e dyshimtë në rrjetet sociale.

Në sulmin në metronë e Shën Peterburgut mbetën të vrarë 12 persona dhe mbi 50 tjerë të plagosur, ndërsa autoritet e sigurisë e kanë cilësuar sulmin si sulm terrorist.

Gjashtë orë para se të ndodhte sulmi, një vajzë në Istagram kishte paralajmëruar për sulmin. Ajo kishte shkruar: “Ka kaluar kohë e gjatë pa ndodhur ndonjë sulm terrorist. Sot do të ndodh një, vetëm prisni të ndodhë”.

– Attack was possibly announce on Instagram, 6 hours before it actually happened.

Por ky postim nuk kaloi pa shkaktuar reagime të ashpra, edhe pse një komentues kishte shkruar se bëhet fjalë për një shaka.

Dhe pas që ky postim u shfaq në faqen “Terror Events”, njëri nga komentuesit e shumtë ka bërë të ditur se kjo vajzë thjesht kishte dashur të krijoj huti, dhe se bëhet fjalë për një paralajmërim të rrejshëm. /Telegrafi/