Pamje të tmerrshme: Gjenden 100 kilogramë mbeturina në stomakun e balenës

Një balenë, e cila ngordhi pasi u bllokua në një pozicion të vështirë në Ishullin e Harrisit të Skocisë u zbulua se mbante 100 kilogramë mbeturina në stomak, duke zbuluar nivelet e larta të ndotjes së oqeanit.

Rrjetat e peshkimit, shishet plastike, gota, litarë, materiale paketimi dhe shumë gjëra të tjera u nxorën nga stomaku i balenës. Pamjet janë publikuar online dhe prej shumë personave janë konsideruar të frikshme.

Ekspertët aktualisht po hetojnë nëse balena vdiq për shkak të mbeturinave që hëngri.

Rreth 275 milionë ton mbetje plastike gjenerohen çdo vit në të gjithë botën; midis 4.8 milion ton dhe 12.7 milion ton hidhet qëllimisht në det.

Ekspertët parashikojnë nëse bota vazhdon të prodhojë sa më shumë plastikë sesa sot, plastika e oqeanit do të peshojë më shumë se të gjithë peshqit e oqeanit deri në vitin 2050. /Motilokal.com

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

MË TË FUNDIT