OKB: 68,000 të zhvendosur nga ofensiva në Mosul

Një zëdhënës i Kombeve të Bashkaura tha dje se numri i të zhvendosurve nga konflikti në qytetin iraken të Mosul kishte arritur në 68,000.
Stephane Dujarric shtoi se shumica e të larguarve, rreth 59,200, vinin nga rrethinat e Mosulit, ku aktualisht po zhvillohen betejat me të ashpra mes koalicionit të ushtrisë irakene dhe militantëve të ISIS, dhe pjesa tjetër nga brenda qytetit.
Mosuli ka një popullsi prej 1 milionë banorësh.
/sot-news/
- Advertisement -

MË TË FUNDIT