Nga Shqipëria në Itali 1.5 ton kanabis, në pranga tre shqiptarë

1.5 ton kanabis e nisur nga Shqipëria është kapur në Bari të Italisë, ndërsa janë vënë në pranga tre shqiptarë.

Pas shtatë orë ndjekje nga policia kufitare dhe Guardia di Finanza nga Kepi i Rodonit deri në Mola da Bari,u kap gomonia me sasinë e drogës. Autoritetet italiane kanë sekuestruar sasinë prej 1550 kg kanabis dhe një armë zjarri pistoletë.

Mjeti lundrues u zbulua rreth orës 20.00 të së premtes në zonën e Ishmit, dhe policia u vu në ndjekje të tij, duke kërkuar ndihmën e Guardia di Finanza.

Në sajë të operacionit të përbashkët, mjeti u ndalua rreth orës 03.00 të së shtunës në Bari. Në pranga janë vënë A.Gj, 34 vjeç, K.M, 26 vjeç dhe G.Xh, 42 vjeç.

Gomonia ishte 9,5 m e gjatë me dy motorra x 350 kf. Në lidhje me këtë rast Drejtoria për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë e Policisë së Shtetit ka shkëmbyer në kohë reale informacion me autoritetet policore Italiane.

Ndërkaq, policia e Vlorës dhe Fierit po ndjekin hetimin për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.

/ Top Channel

- Advertisement -

MË TË FUNDIT