Në Shqipëri nga 59 bashki, e majta fiton 44, e djathta 14

  Votimet e 21 qershorit u quajtën historike, për shkak se qytetarët shqiptarë votuan për herë të parë sipas ndarjes së re territoriale. Rezultatet rikonfirmojnë edhe një herë për pushtetin e së majtës, ndërsa në Tiranë udhëheq Veliaj.

  Rezultatet e deritanishme nxjerrin fitues me një diferencë të thellë koalicionin e majtë “Aleanca për Shqipërinë Evropiane”, ku 47.49 për qind e shqiptarëve me të drejtë vote iu janë drejtuar dje kutive të votimit për të zgjedhur kryebashkiakët e rinj në 61 bashki.

  Qytetarët shqiptarë votuan për 157 kandidatë për kryetar në 61 bashki. 63 parti garuan për të pasur përfaqësuesit e tyre në 1595 vende në këshillat e bashkive. 52 parti janë pjesë e dy koalicioneve të mëdha, Aleancës për Shqipërinë Evropian (37) dhe Aleancës Popullore për Punë dhe Dinjitet (15), ndërsa 11 parti garuan të vetme.

  Policia e Shtetit mori masa për garantimin e mbarëvajtjes së procesit, ku nuk u shënuan incidente zgjedhore. Në zgjedhjet e këtij viti mbi 143 mijë votuan për herë të parë. I gjithë procesi u monitorua nga rreth 3 mijë vëzhgues, 274 prej të cilëve përfaqësues të ODIHR-it.

  22:00 – Dako rizgjidhet në krye të Durrësit

  Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në 58 bashki, nga të cilat 43 janë fituar nga kandidatët e koalicionit të majtë, ASHE dhe 14 nga kandidatët e koalicionit të djathtë APPD.

  Ndërsa në Finiq, ka fituar partia MEGA e mbështetur nga APPD-ja.

  Në bashkinë e Durrësit ka përfunduar procesi i numërimit të votave, që shpall fitues kandidatin e ASHE, Vangjush Dako me 57.13 për qind të votave dhe më një diferencë mbi 13 mijë vota në raport me kandidaten e koalicionit të djathtë, APPD, Grida Duma.Me këtë rezultat, Dako rikonfirmohet në krye të bashkisë së qytetit bregdetar për një mandat të tretë.

  Bashkitë e fituara nga ASHE-ja

   1. Poliçan, Adriatik Zotkaj
    2. Skrapar, Nesim Spahiu
    3. Pukë, Gjon Gjonaj
    4. Fushë-Arrëz, Fran Tuçi
    5. Has, Adem Lala
    6. Delvinë, Rigles Balili
    7. Kolonjë, Arben Malo
    8. Libohovë, Luiza Mandi
    9. Belsh, Arif Tafani
    10. Himarë, Jorgo Goro
    11. Cërrik, Altin Toska
    12. Konispol, Shuaip Beqiri
    13. Pustec, Edmond Themelko
    14. Mirditë, Ndrec Dedaj
    15. Roskovec, Majlinda Bufi
    16. Ura Vajgurore, Juliana Memaj
    17. Gramsh, Luljeta Dollani
    18. Sarandë, Floriana Koka
    19. Rrogozhinë, Beqir Nuredini
    20. Korçë, Sotiraq Filo
    21. Peqin, Saimir Hasalla
    22. Tepelenë, Tërmet Peçi.
    23. Kurbin, Artur Bardhi
    24. Lushnje, Fatos Tushe
    25. Këlcyrë, Klement Ndoni
    26. Shijak, Ardian Kokomani
    27. Memaliaj, Durim Rroshi
    28. Fier, Armando Subashi
    29. Gjirokastër, Zamira Rami
    30. Elbasan, Qazim Sejdini
    31. Librazhd, Kastriot Gurra
    32. Patos, Rajmonda Balilaj
    33. Divjakë, Fredi Kokoneshi
    34. Maliq, Gëzim Topçiu
    35. Vlorë, Dritan Leli
    36. Bulqizë, Melaim Damzi
    37. Kuçovë, Selfo Kapllani
    38. Dibër, Shukri Xhelili
    39. Prrenjas, Miranda Rira
    40. Kavajë, Elvis Roshi
    41. Krujë, Artur Bushi
    42. Berat, Petrit Sinaj
    43. Durrës, Vangjush Dako
    44. Tiranë, Erjon Veliaj

   Bashkitë e fituara nga APPD-ja

  1. Klos, Basir Çupa
  2. Tropojë, Besnik Dushaj
  3. Përmet, Niko Shupuli
  4. Mat, Nezir Rizvani
  5. Selenicë, Përparim Shametaj
  6. Vorë, Fiqiri Ismaili
  7. Pogradeci, Eduart Kapri
  8. Vau i Dejës, Zef Hila
  9. Kukës, Bashkim Shehu
  10. Mallakastër, Agron Kapllanaj
  11. Dropull, Arqile Deçka
  12. Devoll, Bledjon Nallbati
  13. Lezhë, Fran Frrokaj
  14. Kamëz, Xhelal Mziu